Düşüncenin Kalbi

0
488

Okudukça çoğalır insan, okudukça etrafındaki kalabalık azalır.

Düşünce kaosu, aslında organize bir kaos.

Düşüncenin ahtapot kollarında rüzgâra karşı ıslık çalan bir düşünür, bir felsefeci veya toplum bilimci en tatlı hayaller içinde acının korkunç ağzında çiğnenmekten öteye gidemez. Zaman, verimsiz bir toprak; yaşlı bir ceviz ağacının çatal gövdesine yuva yaparsan köyü yerle bir eden azgın sele karşı savaşamazsın. An gelir kökünden sökülür ceviz ağaçları.

Var olma sebebin kimine göre olağan bana göre ise mucize. Var oluşun mutlaka bir amaca hizmet etmek içindir; ulu, dallı budaklı bir amaca… Yenilgiyle içindeki cevheri harcama, her elmas cüruflarıyla doğar. Yeteneğinin hakkını vermediğin sürece mutsuzluk kapından gitmez.

Yeteneğin ve düşüncenin kalbini tavaf eden bir şairim ben, her sabah uçurumun kenarında açarım gözlerimi.

Bence şairin görevi gerçekliğinden kopan toplumu veya rayını bulamayan yetenekleri gerçeklerle yüzleştirmek. Kırmadan, dökmeden, yılmadan…

Aklını ve yeteneklerini kullanmak varken başkasının vermiş olduğu reçeteyi kendi emellerin ve istikbalin için kullanmak ne kadar doğru olabilir?

Sürekli münakaşa ile yürünen yol bataklıktır.

Bazen kaybedilen bir münakaşa en büyük zaferdir. Cehalet gücün zirvesi.

Şair, bir Sizifos’tur; Dağın şahikasına yüreği ile götürür düşüncesini, tepeden düşmek yenilgiyi kabul etmek değildir. Bir yay misali gerilmektir belki de…

Okumak büyülenmektir, büyümektir. Okuyacağınız her kitabın ilk sayfasından itibaren göğün mavisi kamaştırır gözlerinizi.

Hiçbir ressamın paletinde yoktur kelebeklerin kanatlarındaki renkler, geceyi yırtan ve boğan şimşekler ve fırtınalar hangi sayfanda hangi paragrafında anlatıyorsun arkeolojik benliğini.

Okuduğun kaç şairin şiirlerine gülümsedin kim bilir?

Okudukça çoğalır insan, etrafındaki kalabalık azalır.

Ben Selim Savaş Karakaş; Aşkın Gizemi, Bunalım, Deprem isimli romanlarım var benim, “Bir Kayan Güneşle Yıkanır Hüzün” isimli şiir kitabım, yenileri de gelecek… Okumaya ne dersiniz?

Okudukça çoğalır insan, okudukça etrafındaki kalabalık azalır.

Selim Savaş KARAKAŞ