Son zamanlarda altındaki durağanlığın nereye gideceği merak konusu. İlerleyen zamanlarda yükselecek mi, düşme ihtimali var mı? Altındaki hareketlik neye bağlı, dövizle olan ilişkisi, küçük yatırımcılara tavsiyeler ve daha fazlasını Adana Kuyumcular Odası Başkanı Oğuz Başman anlattı.

ALTIN PEK HAREKETE GEÇMİYOR!

Altın piyasasında, belirli bir vadeyi öngörmek için geniş ve detaylı bilgilere ihtiyaç duyulduğunu ancak şu andabu bilgilerin mevcut olmadığını belirten Adana Kuyumcular Odası Başkanı Oğuz Başman, “Şu anda ONS’la yani uluslararası piyasadaki altın fiyatlarıyla hareket ediyoruz. Çünkü iç piyasada dövizin yatay seyreltmesi hatta durağan görülmesi altını pek harekete geçirmiyor. Bunun sebebi de ONS’un aynı şekilde çok sakin olarak seyrediyor olması. Bunun fiyatında pek etki yapmıyor, yani yukarı doğru bir hareket yapmıyor, aşağı doğru da hareket yapmıyor. 50 lira düşüyor 100 lira yükseliyor bunlar çok önemli olan rakamlar değil. Faizler eğer Türkiye’de düşmeye başlarsa, döviz kendinigöstermeye başlarsa o zaman altında yukarı doğru birhareket bekleriz. O da birkaç ay sürer. Faizlerin devamedeceği konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nınaçıkladığı vade tarihleri de bu şekilde. ONS’ta birdeğişiklik olmaz ise aşağı yukarı rakam böyle seyrederdedi.  

ALTIN UZUN VADELİ BİR YATIRIMDIR

Altının uzun vadeli bir yatırım aracı olduğuna değinenBaşman, “ONS’un çarpanı dolardır. Örneğin ONS 2325 TL onu doların Türk lirası karşılığında çarpıyoruz 31,15’e bölüyoruz o zaman fiyatı çıkarırız. Döviz yükseldiğizaman altın yükselir. Döviz düştüğü zaman altın da düşer. ONS yükselir,döviz yükselir altın yükselir, ONS düşer döviz yükselir, altın fiyatı sabit kalır.  Yatırımcılarımıza önereceğimiz şu, altın şu kısa vadede3 5 ay içinde bir hareket göstermedi belki daha da göstermeyecek. Ama şunu da unutmayalım ki altıngeçen yıl bu zamanlar 1600 1700 liraydı şu anda 2500 lira. Bu demektir ki yüzde 50’nin üzerinde bir artışsağladıdedi

FİZİKİ ALTIN DAHA ÖNEMLİ

Fiziki altının altın fonundan daha önemli olduğunuvurgulayan Başman, “Fiziki altın daha önemli. Çünküalıp kullanabiliyorsunuz, parça parça satabiliyorsunuz. Altın fonlarında öyle bir imkânınız yok. Küçük yatırımzaten altın fonlarına gitmez. Oraya gittiniz diyelimkolyenizi verdiniz, bir yıl sonra vade doldu dediniz ki ben geri alacam kolyeyi veremiyor ya yarım, tüm, çeyrekveriyor ya da has altın veriyor. İkisi de sizin işinizeyaramaz. Takı anlamında işe yaramaz, yoksa altınolarak orda duruyor zatendiye konuştu.

KESME ALTIN ALAN YATIRIMCILAR, DİKKAT!

Vatandaş işlenmemiş altına yönelerek kesme altın tercihetmeye başladı. Ancak doğru bir yatırım aracı olmadığınıbelirten Başman, “Kesme altınları önermiyoruz. Zaten bizim kesme altını satmamız yasal olarak yasak. Yani yönetmelikte yasak. Vatandaş satarsa geri alıyoruz. Bakın burası çok önemli vatandaş yanlış anlıyor. Birkaçyazılı basına da böyle bir gerçeğe dayalı olmayan haberçıktı. Kuyumcular bu altını almayacak ve satmayacak. Hayır öyle bir şey yok, satmıyoruz ama alıyoruz. Külçealtın olarak satıyoruz basılı, poşet içerisinde muhafazaedilmiş şekilde satıyoruz o da 1 gramdan 100 grama kadarifadelerini kullandı.

 

 

 

Başman, “Altın alan kişi, bütçesine uygun az işçilikli ürünaldığı zaman hem ürünün gram fiyatı normal grama göreazalıyor hem de daha iyi bir yatırım aracı oluyor. Yatırımcının ayırdığı bütçeye bağlı olarak 1 gram alırama 100 gram alacak parası varsa 100 gramı burmabilezikle karşılayabilir.  Çok az işçilikle alabilir. Satacağızamanda borsa değerinde çok bir kaybı olmaz, fazlafiresi yoktur. Az bir işçilikle örneğin yüzde 3 gibi falankaybeder. Diğerlerinde yüzde 7-8 kaybeder. Fiyatı hiçdeğişmediğini kabul ederşeklinde konuştu.

Kaynak: cukurovametropol.com.tr