TERMİK SANTRAL TUFANBEYLİ’NİN SONU MU? BAŞLANGICI MI?

0
376

Tufanbeyli Enerjisa Termik Santrali ve Kömür İşletmesi, kuruluşundan günümüze kadar, Sosyal Sorumluluk Projeleri kapsamında neler yaptı?

Tufanbeyli halkını bilgilendirmek için Enerjisa’nın gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projelerini, Enerjisa Termik Santralı yetkililerine sorduk.

Büyük şirketler, bulundukları bölgenin, sosyal, kültürel, demografik ve çevresel bir takım özelliklerini değiştirir. Bu nedenle, değiştirdiklerinin olumsuz sonuçlarını gidermek yada en aza indirmek için Sosyal Sorumluluk görevleri vardır. Bu görevlerini sosyal sorumluluk projeleri ile gidermeye çalışırlar.

Enerjisa Termik Santralinin Tufanbeyli Bölgesi için yapmış oldukları sosyal sorumluluk projelerini, Enerjisa kaynaklarından alarak sizlere sunuyoruz:

SOSYAL PROJELER ve YATIRIMLAR

Meyveciliği geliştirme kapsamında Tufanbeyli İlçe Tarım ve Ormancılık Müdürlüğü ile 500 adet aşılı sertifikalı ceviz fidan üreticilere dağıtıldı

Meyveciliği geliştirme Projesi’nden ÇKS kaydı olan 60 çiftçi faydalandı. Toplamda 5 yıl sürecek olan projenin 1 yılında 3750, 2 yılında 5000, 3 yılında13700 adet ceviz fidanı toprakla buluştu. Projenin üçüncü yılında toplamda 22450 adet fidan dağıtıldı. 5 yıl sürecek olan projeden şimdiye kadar 108 çiftçi yararlandı.

Gelir getirici projelere devam ediyoruz

Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Çukurova Üniversitesi ve Enerjisa Üretim, 2022 Yamanlı Köyü Mera Islahı Projesi çalışmalarına başladı. Projeye eş finansman olarak Enerjisa Üretim olarak destek verdik. Mera Islah Projesi, 656 büyükbaş hayvanın 4 ay planlı şekilde meradan otlamasına olan sağlanacak. Projeile Yamanlı Köyün’de 145 hanenin yem maliyeti azalacak.

Hassas gruplara desteğimiz sürüyor

Tufanbeyli  Hastanesi’ne 4 yıldır verilen araç desteği ile özellikle yaz aylarında artan nüfus sonrası evde bakım hizmetlerinde aksamaların olmaması için destek sağlandı. Tufanbeyli Devlet Hastanesi, vermiş olduğumuz araç ile Tufanbeyli Devlet hastanesine kayıtlı 75 evde bakım hastası ve 35 diyaliz hastasına sağlık hizmeti götürüldü.

Çok gözlü yonca yem bitkisi dağıtımı yapıldı

Enerji Üretim Tufanbeyli  Santrali ve Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında yapılan protokol çerçevesinde kırsal, alanlardaki dezavantajlı alanları avantajlı duruma getirmek için sertifikalı yonca tohumu dağıttı. %25 çiftçi katkılı ve %75 Enerjisa Enerji Üretim tarafından finanse edilen 2600 kg çok gözlü yonca tohumu toplamda 90 üreticiye veridi. Dağıtılan çok gözlü sertifikalı yonca tohumundan yaklaşık 860 dönüm (86 hektar) alanda yem bitkisi yonca üretimi yapılacak.  Ekimi yapılan yonca, yaklaşık 7000 adet büyükbaş hayvanın bir yıllık 2.5 kg olacak şekilde yardımcı yem talebini karşılayacak. .

Yamanlı sulama kanalı temizliği ve tarım arazi yolları için iş makinası desteği verildi

Gelir getirici projelere destek olmak ve hali hazırdaki geçim kaynaklarını iyileştirmek için etki alanımızda olan Yamanlı Mahallesi’nde mevcutta bulunan 2,5 km uzunluğundaki sulama kanalının ıslahını yaptık. 150 hektarlık sulak arazinin daha verimli sulanmasına su kaçaklarının önlenmesine katkı sağlanıp, tarım arazilerinde bulunan 1 km uzunluğunda drenaj kanalları ile parça parça toplamda 19 km tarım arazi yolu iyileştirmesi yapılmıştır. Bu durumdan yaklaşık olarak 190 adet tarım üreticisini etkilemiştir.

Yamanlı, Pınarlar, Taşpınar, Kayarcık ve  Yeşilova Mahallesi’nde hassas gruplara yönelik bayram kolisi hediyesi verildi

Ramazan Bayramı’nda sevdiklerinden uzakta kalan çalışma arkadaşlarımız ile bir araya gelerek, bayram coşkusunu birlikte yaşadık. Bunun yanında etki alanımızda bulunan mahallelerimizdeki ihtiyaç sahibi büyüklerimizi de unutmayarak 64 adet yardım kolisi bağışı ile bayramda yanlarında olundu.

Alternatif ürün çeşitliği projeleri başlatıldı

Yerel halk için gelir getirici ürünlerin çeşitliliğini arttırdığımız projelerden bir tanesi olan aromatik bitki yetiştiriciliğini temmuz ayı itibari ile başlattık. 2500 adet lavanta,  Tufanbeyli Santrali sahası içerisine, 16.750 adet adaçayı ise Yamanlı Köyü’nde ve Tufanbeyli Merkez’de lider çiftçiler ile demo üretimine başlandı..

Spor akademisi, POEM ve JANA sınavları katılacak öğrencilere fotosel kronometre bağışı yapıldı

Tufanbeyli Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne spor akademisi, POEM ve JANA sınavlarına hazırlanan öğrencilerin rakipleri ile eşit sevide hazırlıklarını yapması için fotosel kronometre desteğinde bulunduk. fotosel kronometre Bu yıl sınava hazırlanan 75 mezun öğrenci faydalanacak. Merkeze bağlı okullarda eğitimine devam 550 öğrenci beden eğitimi derslerinde faydalanacak.

Kitap kampanyasında bizde varız dedik

Millî Eğitim Bakanlığı’nın başlattığı ‘’KÜTÜPHANESİZ OKUL KALMASIN’’kampanyasına destek olduk.2021/2022 ve 2022/20223 öğretim yılında toplamda 13 okulun kütüphanesine hikâye roman ve yardımcı kitap desteği sağladık.2021/2022 ve 2022/20223 öğretim yılı1671 öğrenci bu kitaplardan faydalanacak.

Tufanbeylili öğrenciler yaz spor okulunda pedal çevirdi

Pandemi döneminde evlerinde kalan ve okula olan ilgileri azalan öğrencilerin yeni eğitim yılı için motivasyon ve bağlılıklarını arttırmalarına yönelik gerçekleştirilen yaz spor kurslarında bağış yaptığımız 13 adet dağ bisikletinden toplamda 60 öğrenci yararlandı. Bu sayede bisiklet sporu ve fiziksel gelişimlerine katkı sağlamıştır.

Minik paydaşlarımızı da unutmadık

Yamanlı ve Kayarcık ilk ve ortaöğretim okullarına spor malzemesi desteği sağladık. Beden eğitimi derslerinde ve boş zamanlarında toplamda 163 öğrenci spor malzemelerden faydalanacak. Ayrıca Kayarcık Ortaokulu’na butik spor alanı kuruldu.

Kolluk kuvvetlerine de desteklerimiz devam etti

Tufanbeyli İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün çalışma koşullarının iyileştirmesi için 300 lt. iç cephe boya desteğinde bulunduk. Tufanbeyli İlçe Jandarma Komutanlığı binasının tadilat işlemleri yapılarak atıl durumdaki 4 tane oda kullanıma elverişli hale getirildi. Toplamda 115 personelin çalışma ortamı iyileştirildi.

Tufanbeyli’de yoğun kış şartlarında öğrencilerin sıcak ortamda eğitim almalarına imkan sağladık

Tufanbeyli İlçe Merkezine uzak okulların, eğitim ve ısınma koşullarının iyileştirilmesi için 9 okula 30 adet soba bağışında bulunduk. 900 öğrencinin zorlu kış şartlarında ısınma koşulları iyileştirildi.

Genç beyinlere yanınızdayız diyoruz

Tufanbeyli’de üniversite sınavına hazırlık yapan öğrencilere yardımcı olmak ve başarılarına katkıda bulunmak amacıyla 120 öğrenciye destek olarak 2240 adet deneme sınavı eğitim envanter desteği sağlandı.

Tufanbeyli’de kamu kuruluşlarının ikamesine destekler sürüyor

Kış şartlarında sık sık ve uzun süre yaşanan elektrik kesintisinden dolayı Kaymakamlık binasında çalışan jeneratörüne yakıt desteğinde verdik. Yapılan destek sonrası Tufanbeyli Kaymakamlığı’na bağlı 10 birim ile, adliye departmanı bu destekten faydalandı. Yapılan mazot desteği ile toplamda 4000 adet işlem yapılacak.

Tufanbeyli’ de sürdürülebilir bir gelecek için fidan dikimlerine devam!

Toprakla buluşan 21 bin orman fidanı Tufanbeyli’ye nefes olacak.

Her yıl Enerjisa Üretim’in yaşının 10.000 katında fidan dikme hedefimizle başlattığımız etkinliklerde,  Tufanbeyli’nin Kayapınar ve Gümülek mevkiinde fidan dikimi etkinliği gerçekleştirildi. Enerji Üretim liderliğinde, Tufanbeyli Orman İşletme Şefliğinin de desteğiyle Enerjisa Üretim’de çalışan gönüllüler, orman işçileri ve bölge halkının da katkıları ile 21 bin fidan toprakla buluşturuldu.

Proje döneminden İşletme dönemine geçildikten sonra sahada yapmış olduğumuz sosyal yatırımlar

 • Yoğun kış şartlarında kapanan 19 köy yolunun açılması için iş makinesi desteği
 • Tufanbeyli Belediyesine kışla mücadelede yakıt desteği
 • 2018 Aralık’ta devri yapılan Toyota Coralla marka aracın 2019 başında Tufanbeyli İlçe Emniyet Amirliğine Tahsisi
 • (İFAD) kapsamında küçük ve büyükbaş hayvan barınağı desteği – 4 adet
 • (İFAD) kapsamında verilen hayvan barınaklarına kendi enerjisini üretebilmesi için Güneş Panel Sistemi desteği – 4 adet
 • Tufanbeyli İlçe Jandarma Komutanlığı’na Dji Mavic 2 Zoom Fly More Combo Drone desteği
 • Tufanbeyli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile Elazığ depremi sonrası ısıtıcı soba desteği
 • Tufanbeyli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Vefa Sosyal Grubu ile Covid 19 sonrası hassas gruplara dağıtılmak üzere gıda yardımı desteği
 • Tufanbeyli Kaymakamlığı’na Pandemi döneminde ücretsiz maske dikimi işinde 1 ay süreyle 10 bayan personel desteği
 • Tufanbeyli Kaymakamlığı’na Pandemi döneminde dezenfekte işi için 1 ay süreyle 10 erkek personel desteği
 • Tufanbeyli Halk Eğitim Merkezi 000 adet maske üretimi için sarf malzeme bağışı
 • Tufanbeyli Halk Eğitim Merkezi ile Singer 1408 Dikiş Makinası, Singer 14SH Overlok Makinası, UVC ortam sterilizasyon cihazı, desteği
 • Sokak hayvanlarına yönelik çalışmalarımızı her yıl sürdürdük. Toplamda 265 sokak hayvanının kısırlaştırılmasını ve aşılanmasını sağladık. 4 ton Tufanbeyli 2 ton Kozan hayvan barınağı olacak şekilde 6 ton mama bağışında bulunuldu.

Enerjisa Termik Santralı devasa bir şirket. Tufanbeyli Bölgesinde sosyal, kültürel ve çevresel olarak birçok değişikliğe yol açmıştır. Bu değişikliklerin zararlı sonuçlarını ortadan kaldırmak yada en aza indirmek için sosyal sorumluluk görevleri gereği, Tufanbeyli’de sosyal projeler yürütülüyor.

Bu projelerin elbette olumlu tarafları çok ama doğal olarak birçok soru da yanıtsız duruyor. Örneğin;

 • Yapılanlar yeterli mi?
 • Başka neler yapılabilirdi?
 • Termik santral çevre ve sağlık felaketine yol açar mı?
 • Termik santral, Tufanbeyli’nin kalkınması için bir araç mı?
 • Termik Santral, Tufanbeyli Bölgesinde neleri değiştirdi?

Haber: a.gözcü