“EN İYİ TAKIM RUHU” ÖDÜLÜ “SEYTİM ERYURT ROKET TAKIMI”NA

0
376

TEKNOFEST’İN “EN İYİ TAKIM RUHU” ÖDÜLÜ SEYTİM ROKET TAKIMINA

DESTEK AKAY’DAN BAŞARI LİSELİ GENÇLERDEN

Teknofest 2022 Roket Yarışması’nda üniversiteler ve daha önce atış yapmış liselerin katıldığı orta kategoride yarışan SEYTİM Eryurt Roket Takımı 41 takım içerisinde Türkiye dördüncüsü olma başarısını gösterirken, “En iyi Takım Ruhu” ödülüne de layık görüldü.  Adana Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinden oluşan roket takımı Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’a desteklerinden dolayı teşekkür etti. Gençlerin Türkiye’nin bugünü ve yarını olduğunu belirten Akay, “Her zaman yanınızdayız. Yeter ki çalışın, mücadele edin ve üretin. Sonuna kadar yanınızdayız” dedi.

HEDEF HAVACILIK VE UZAY TEKNOLOJİSİNE İLGİYİ ARTIRMAK

Öğrencilerin havacılık ve uzay teknolojileri alanlarına ilgilerini artırmak ve bu alandaki yetenekleri geliştirmeye yönelik olarak düzenlenen TEKNOFEST Roket yarışmasında dereceye giren takımların roketleriSamsun’da gerçekleştirilen TEKOFEST’te sergilenip, tanıtımı yapıldı. Lise (5 bin feet), orta irtifa (10 bin feet), zorlu görev (10 bin feet) ve yüksek irtifa (20 bin feet) kategorilerinde gerçekleştirilen yarışmada takımlar tasarlayıp ürettikleri roketlerle başarılı olmak için mücadele etti.

SEYTİM’İN LİSELİ GENÇLERİ ÜNİVERSİTELER KATEGORİSİNDE YARIŞTI

Adana Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinden oluşan ve çalışmalarını Seyhan Belediyesi Teknoloji ve İnovasyon Merkezi’nde gerçekleştiren SEYTİM Eryurt Roket Takımı, geçen yıl (2021) lise kategorisinde birinci olduğu için bu yıl üniversitelerle beraber orta irtifa kategorisinde yarıştı.

ATIŞ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Ön Tasarım Raporu, Kritik Tasarım Raporu, Atışa Hazırlık Raporu ve Atış Sonrası Değerlendirme Raporunda başarılı olan “SEYTİM Eryurt Roket Takımı”orta irtifa kategorisindeki roket atışını Aksaray Hisar Atış Alanı’nda gerçekleştirdi. Roket hedef irtifaya başarıyla ulaşırken, yarışmada beklenen asgari 4 kilogramlık faydalı yükün roketten ayrılması ile roket bileşenlerinin ve faydalı yükün paraşütle yere sağlam indirilmesi işlemleri de başarıyla gerçekleşti.

“EN İYİ TAKIM RUHU” ÖDÜLÜ

Yapılan atışların puanlaması ile rapor puanlarının değerlendirilmesi sonucunda SEYTİM Eryurt Roket Takımı, yarışmayı orta irtifa kategorisinde 47 takım arasında dördüncü olarak tamamlarken, “En İyi Takım Ruhu” ödülüne de layık görüldü.

BAŞKAN AKAY’A TEŞEKKÜR ZİYARETİ

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’ı makamında ziyaret eden roket takımı, desteklerinden dolayı Seyhan Belediyesi’ne ve Başkan Akay’a teşekkür etti. Başkan Akay dereceye giren roketin üzerine imzasını atarken, gençlerin Türkiye’nin bugünü ve yarını olduğunu söyledi.

“HER ZAMAN YANINIZDAYIZ”

Gençlerin teknoloji ve bilim alanında becerilerinin üretime dönüştürülmesi amacıyla hizmete açılan SEYTİM’in hedefine ulaştığını görmekten büyük mutluluk duyduklarını kaydeden Başkan Akay, “Her zaman yanınızdayız. Yeter ki çalışın, mücadele edin ve üretin. Sonuna kadar yanınızdayız” dedi.